AHSAA state basketball Final Four match ups set

High School Sports
ahsaa_1519703467914.jpeg

BIRMINGHAM, AL — The 98th AHSAA State Basketball Championships gets underway Monday morning inside the BJCC’S Legacy arena. 48 teams across 7 classifications will compete for a blue map. Below you can find the schedule for the upcoming semifinal and final games happening this week.

MONDAY, Feb. 24
Class 1A
Girls
NE: 
Spring Garden (33-2) vs. SE: Elba (23-7), 9 a.m.
NW: 
Mars Hill Bible (28-7) vs. SW: St. Luke’s Episcopal (21-4), 12 noon
Boys
NE: 
Jacksonville Christian (24-6) vs. SE: Lanett (20-11), 10:30 a.m.
NW: 
Pickens County (25-3) vs. SW: Francis Marion (24-7), 1:30 p.m.

Class 2A
Girls
NE: 
Collinsville (27-3) vs. SE: G.W. Long (26-5), 3 p.m.
NW: 
Cold Springs (30-4) vs. SW: Central-Hayneville (25-3), 6 p.m.
Boys
NE: 
LaFayette (31-0) vs. SE: Barbour County (24-11), 4:30 p.m.
NW:
 Red Bay (23-10) vs. SW: Calhoun (19-12), 7:30 p.m.

TUESDAY, Feb. 25
Class 3A
Girls
NE: 
Pisgah (29-3) vs. SE: Pike Road (28-4), 9 a.m.
NW
: Lauderdale County (29-5) vs. SW: T.R. Miller (27-1), 12 noon
Boys
NE
: Hanceville (18-12) vs. SE: Pike County (22-6), 10:30 a.m.
NW
: Lauderdale County (25-7) vs. SW: Hale County (18-10), 1:30 p.m.

Class 4A
Girls
NE
: Anniston (27-3) vs. SE: Childersburg (31-4), 3 p.m.
NW
: Deshler (23-10) vs. SW: Sumter Central (14-7), 6 p.m.
Boys
NE: 
Talladega (25-6) vs. SE: Montgomery Catholic (30-4), 4:30 p.m.
NW:
 Brooks (27-5) vs. SW:  Williamson (26-5), 7:30 p.m.

WEDNESDAY, Feb. 26
Class 6A
Girls
NE:
 Hazel Green (33-2) vs. SE: Opelika (27-6), 9 a.m.
NW: 
McAdory (27-7) vs. SW: Northridge (23-12), 12 noon
Boys
NE:
  Huffman (30-3) vs. SE: Eufaula (27-5), 10:30 a.m.
NW:
 Bessemer City (17-14) vs. SW: B.C. Rain (23-6), 1:30 p.m.

Class 5A
Girls
NE: 
Center Point (22-5) vs. SE: Charles Henderson (27-0), 3 p.m.
NW: 
Madison Academy (30-4) vs. SW: Shelby County (27-4), 6 p.m.
Boys
NE: 
Center Point (15-14) vs. SE: Ramsay (25-8), 4:30 p.m.
NW: 
Fairfield (27-5) vs. SW: LeFlore (21-9), 7:30 p.m.

THURSDAY, Feb. 27
Class 7A
Girls
NE:
 Hoover (30-2) vs. SE: Central-Phenix City (21-7), 9 a.m.
NW: 
Spain Park (30-4) vs. SW: McGill-Toolen Catholic (26-6), 12 noon
Boys
NE: 
Oak Mountain (22-8) vs. SE: Lee-Montgomery (31-1), 10:30 a.m.
NW:
 Mountain Brook (31-2) vs. SW: Fairhope (23-4), 1:30 p.m.

Class 1A Championships
1A Girls, 4 p.m.
1A Boys, 5:45 p.m.

FRIDAY, Feb. 28
Class 2A Championships
2A Girls, 9 a.m.
2A Boys, 10:45 a.m.

Class 3A Championships
3A Girls, 12:30 p.m.
3A Boys, 2:15 p.m.

Class 4A Championships
4A Girls, 4 p.m.
4A Boys, 5:45 p.m.

SATURDAY, Feb. 29
Class 5A Championships
5A Girls, 9 a.m.
5A Boys, 10:45 a.m.

Class 6A Championships
6A Girls, 12:30 p.m.
6A Boys, 2:15 p.m.

Class 7A Championships
7A Girls, 4 p.m.
7A Boys, 5:45 p.m.

Copyright 2021 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

TRENDING STORIES